Polüpropüleen (РР)

Polüpropüleen (РР) on propüleeni polümeer, mille sulamistemperatuur on ca 165 °С juures. Polüpropüleeni erikaal on väikseim üldises kasutuses olevate termoplastide hulgas, moodustades vaid 0,91 g/cm3. Antud materjali olulismateks omadusteks on kõrge kuumakindlus, suur vastupidavus ja kemikaalikindlus. PP on võimalik kasutada temperatuuril kuni 135 °С, (torudes kasutamiseks kuni 100 °С). Materjali ei ole soovitav kasutada koos oksüdeerivate hapetega, detergentidega, kergkeevate süsivesinikega, piiritusega ja teatud kloori sisaldavate orgaaniliste lahustitega. Värvimata naturaalne PP mureneb ultraviolettkiirte mõjul, seega on vajalik selle pigmenteerimine või muude vahenditega stabiliseerimine.

PP peamine puudus on selle hapraks muutumine temperatuuri 0°C juures (vitrifitseerub). Selle vältimiseks kopolümeriseeritakse polüpropüleen tavaliselt etüleeniga.

Polüpropüleeniga puutub kokku kõigis majandusharudes – elektroonikas, ehituses, autotööstuses, masinaehituses, transpordis, seadmetööstuses, meditsiinis ja paljudes muudes valdkondades. Kuna suur hulk materjale on loodud selle põhjal ja tänu materjali keskkonnasõbralikkusele, hõlpsamale töötlemine ja käitlemisele, tõrjub PP turult polüstüreeni, ABS-plaste ja PVCd. PP oluliselt laiema kasutusvaldkonna tõttu on see kasutusel toidunõude ja pakendite, kiudude ja korrosioonivastaste materjalide tootmisel, autotööstuses, elektroonikas ja meditsiinis. Tänu oma tehnoloogilistele ja kasutusomadustele, on polüpropüleeni ja tema kopolümeeride kasutusvaldkond äärmiselt lai, hõlmates maailma polümeeride tootmisest enam kui 20% ning nii on see polüetüleeni järel teisel kohal.

Polüpropüleenmaterjalide olulise tähtsusega turusegmendiks on taaskasutus. Polüpropüleenmaterjalide taaskasutuses kasutatakse puhastatud jäätmete pressimist ning purustatakse saadud mass seejärel. Tulemuseks on sekundaarne granulaat, mida saab kasutada paljude toodete valmistamiseks.

Viimastel aastatel on polümeermaterjalide turule tulnud üha enam uusi kummile sarnanavate omadustega polüpropüleeni sorte, mis aitab avada selle materjali kasutamisele uusi valdkondi.