Polüetüleen (PE)

Polüetüleen (PE) – polyethylene (PE) — on etüleeni termoplastpolümeer. Maailma levinuim plastmass kujutab endast valget vahajat massi, mis on keemiliselt vastupidav, külmakindel, isoleeriv ja amortiseeriv, pehmeneb soojendamisel (temperatuuril 80—120°С), tahkub jahutamisel ning on minimaalse adhesiooniga. Polüetüleeni saadakse etüleeni polümeriseerumisel. Vastavalt saamise metoodikale jaguneb polüetüleen kõrge, keskmise ja madala tihedusega polüetüleeniks.

Madala tihedusega polüetüleeni (LDPE) erikaal on 0,91-0,925 g/cm3. Madala tihedusega polüetüleenil on parem paindejäikus, suurem vastupanu pragunemisele, läbipaistvus, painduvus ja kõrge katkevenivus. Plussiks on vähene kahanemine vormimisel.

LDPE sulamistemperatuur on 105 °С. Polümeer on vastupidav veele, ei reageeri leelisega soolalahustega, orgaaniliste ja anorgaaniliste hapetega. On toatemperatuuril lahustumatu, ei reageeri ühegi tuntud lahustiga. Umbes 80% LDPEst kasutatakse kilematerjali, peamiselt pakendikile tootmiseks. Samuti kasutatakse kaablitööstuses, papi lamineerimisel ja mujal.

Lineaarse ahelaga madala tihedusega polüetüleeni (LLDPE) sulamistemperatuur on 122 °С. Omaduseks on pehmenemine kõrgel temperatuuril (võimaldab kasutada seda kuumade toodete pakendamisel), suurepärased kasutusomadused madalatel ja kõrgetel temperatuuridel, pinnaläige ja hea vastupidavus katkemisele. Kasutatakse veniva kile, termokahaneva kile ja samuti suure kandevõimega ning jäätmekottide tootmiseks. LLDPE kasutatakse külmutatud toodete pakendamiseks tänu tema omadustele madalatel temperatuuridel. Antud polümeeri osakaal venivate kilematerjalide tootmisel kasvab kiiresti.

Keskmise tihedusega polüetüleeni (MDPE) erikaal on umbes 940 kg/m3. Materjal on hea löögi- ja purunemiskindlusega. Keskmise tihedusega polüetüleen on kriimustus- ja pragunemiskindlam kui kõrge tihedusega polüetüleen.

MDPE kasutatakse tavaliste ja termokahanevate kilede, kilekottide, majapidamiskottide ja keeratavate korkide tootmisel.

Kõrge tihedusega polüetüleeni (HDPE) erikaalu vahemik on 0,941—0,959 g/cm3. HDPE iseloomustab suurepärane kõvadus, kulumiskindlus, kemikaalikindlus ja pinnaläige. Kuna HDPE on tugevam kui muud polüetüleeniliigid, kasutatakse seda puhutud pudelite, vaatide ja kanistrite valmistamiseks, gaasi- ja veetorude pressimiseks. Materjal sobib hästi ka kile tootmiseks segus HDPEga, kuna need ained on täielikult segunevad. Antud polümeerist on väga hea valmistada vahtmaterjale soojusisolatsiooniks ja kaitseks mehaaniliste vigastuste eest (vahtpolüetüleen PPE).

Lisaks polüetüleeni põhitüüpidele (LDPE, HDPE), kasutatakse tööstuslikuks otstarbeks ka keskmise tihedusega polüetüleeni (MDPE), võrkstruktuuriga polüetüleeni PE-X ja ülikõrge molekulmassiga polüetüleeni (UHMWPE). Polüetüleeni töötlemisel kasutatakse kõiki tuntud plastmassi töötlemise meetodeid - estrusiooni, väljasurumist koos puhumisega, survevalu, pneumaatilist vormimist ja rotovormimist.